asc

Všetky položky skladom

asc

Dodanie najdlhšie do 48 hodín

Eiffelova veža

Stavba je zložená z viac než 10 000 guliček s priemerom 5 mm, jej naplánovanie trvalo takmeř dva týždne a samotná realizácia potom 2 dni.

Neocube Eiffel 1
Neocube Eiffel 6
Neocube Eiffel 2
Neocube Eiffel 3
Neocube Eiffel 4
Neocube Eiffel 7
Neocube Eiffel 6

Slovo autora

Keď som poprvýkrát počul vetu „čo tak keby si postavil Eiffelovku?“ tak som sa zasmial a pomyslel si, že je to nesplniteľná úloha. Bola to však veľká výzva. Myšlienka niečoho takého mi nedala spať. Kukáním na mnoho vygooglených fotiek som strávil hodne času a hľadal som vhodný základný tvar. Napadlo ma vyskúšať kosoštvorec, ktorý by mohol byť základom „nožičiek“ prvého poschodia. Takto zostavené prvé poschodie vypadalo veľmi pekne, ale jeho stabilita bola na bode mrazu a to znamenalo jediné, vykašľať sa na krásu a hrboľčeky a tvrdo podporiť stabilitu stavby. Prvé poschodie som postavil behom dvoch hodin a so svojim výtvorom som bol relatívne spokojný a mohol som začať premýšľať nad ďalším poschodím. Ukázalo sa, že nejväčší problém je spoj medzi poschodiami, nebolo moc stabilné, ale veril som, že to musí niečo vydržať. Tretie poschodie už bola len formalita. Ďalší veľký problém nastal pri projektovaní kopuly. Nevedel som ako na to a len som skúšal možnosti, ako by to asi mohlo ísť. A ani som se nenazdal a mal som kopulu hotovú, ale ani som nevedel, ako sa mi to podarilo. Ostávalo len spočítať guličky a mal som hotovo. Napočítal som 7220. Že je toto číslo moc malé a nepresahuje avízovaných 10000? Ano táto veža nemala dlhé trvanie a pri manipulácii s ňou spadla. Najslabším miestom bolo spojenie medzi prvým a druhým poschodím a faktom, že nožičky prvého poschodia sa na šmykľavom povrchu rozchádzali.

Z prvej věže sa v podstate nezachovalo nič a bolo nutné začať od začiatku. Už som vedel ako na to, kde si dať pozor a čo opraviť, aby bol aj vzhľad realistickejší. Prvé poschodie som namiesto pôvodného trojvrstvového prevedenia vystužil štvrtou vrstvou. Ukotvenie medzi poschodiami som urobil špeciálne priamo na prvé poschodie tak aby bolo naprosto kompatibilné s nožičkami druhého poschodia, ktoré som urobil ešte trošku príkrejšie a vyššie. Tretie poschodie tiež nabralo na výške. A kopulu sa mi našťastie podarilo postaviť znovu a teraz už dokonca viem ako. Po sčítaní guličiek som sa k môjmu úžasu dostal tesne cez hranicu 10000. Manipulácia s touto vežou už je o poznanie ľahšia, aj keď model váži takmer 4,5 kilogramu a je vysoký 45 centimetrov. Dnes model stojí vo vitríne, a ak vitrínu nepostihlo zemetrasenie alebo magnetická anomália tak tam stojí dodnes. Tolda.